Підсумки конкурсу молодих журналістів

Юлія Шабала - переможниця конкурсу молодих журналістів

Оргкомітет конкурсу підвів підсумки конкурсу молодих журналістів. На конкурс необхідно було подати роботи, які мали містити:

-          творчу роботу в публіцистичному стилі на тему: «Нововолинськ – 2031: Європа чи не зовсім?», у якій висловити міркування стосовно бачення міста через 20 років;

-          інтерв’ю  на вказану тему з відомою, на власний погляд, особистістю в Нововолинську.

Переможцем конкурсу стала Шабала Юлія, учениця 5-А класу ЗОШ №4. Друге місце зайняла, відповідно, учениця 10-А класу ЗОШ №4 Лисовець Наталія, третє – Сорока Андрій.

Інформаційні партнери конкурсу: газета “Наше місто”, інтернет-видання “Нововолинськ вечірній”.

Нижче надані роботи призерів конкурсу

***

Юлія Шабала,

Учениця 5-А класу, ЗОШ №4

Нововолинськ.. Нове місто на Волині. Цікаво, наскільки близько змогли б передбачити зміни нашого міста від його заснування наші дідусі та бабусі. Я думаю, що мало хто з них був би близький до істини.

То ж давайте пофантазуємо на тему «Нововолинськ – 2031». Я думаю, що слово «фантазія» буде досить доречне. Згадаймо наших предків, які фантазували про літаючі килими-літаки і таке інше, і як бачимо багато фантазій перетворилося в реальність.

Отже починаємо.

- Увага! Увага! З другої колії відправляється поїзд міжміського сполучення «Нововолинськ-Луцьк через Іваничі». Дуже хочеться бачити у нашому місті залізничний вокзал. Цей вид транспорту на мою думку здешевить вартість проїзду і зробить комфортнішими пасажирські перевезення.

Виходимо на станції «Нововолинськ». Сідаємо у електромобіль «Таксі» і вирушаємо на екскурсію по місту. Найбільш поінформовані люди в містах – це таксисти. Економимо на екскурсоводі та вирушаємо.

Перше що приємно вразило – це дороги. Широкі з гарним освітленням і розміткою, як кажуть у народі: «хоч яйце коти». Рух як і раніше регулюють світлофори, але ДАІ практично не видно. Основні дорожні розв’язки оснащені відео наглядом, що спонукає до самодисципліни. – Дуже зручно, – пояснює наш «гід».

Проїхавшись по місту мимоволі звертаєш увагу на відсутність маленьких магазинів та кіосків. На кожний квартал по 2-3 супермаркети, у яких можна придбати від шкарпеток до автомобіля.

Люди, на мій погляд, стали більш привітними та радісними тому, що фінансові проблеми відійшли на другий план.

У Нововолинську відкрилося ряд підприємств: Шахта №10, «Богдан-електро» – по виробництву електромобілів, НЗСТО «Оснастку» викупили китайці і виготовляють товари народного вжитку. Також знайшлися нові залежі кам’яного вугілля і при допомозі нашого оновленого уряду у шахти вдихнули нове життя.

Також після реконструкції банківської системи стали активно розвиватися приватні підприємства. Так що безробіття стало анахронізмом.

Не відстають від прогресу і сфери освіти та культури. В школах та університетах замість підручників тепер нетбуки. Навчання проходить із централізованого класу по відео-зв’язку. У спорті ми займаємо лідируючі позиції, дякуючи успішним підприємствам, які взяли шефство над спортсменами.

Є у місті і де розважитись. Кінотеатр працює у форматі 4D. Після перегляду фільму можна завітати у казино «Шахтар», що навпроти. З появою нового ринку звільнилися площі де побудовані тенісні корти, басейн і каток. У розважальному центрі на 15-ому мікрорайоні можна пограти у боулінг, покататись на картингах і політати на космічних стимуляторах.

Медицин7а теж не пасе задніх. У новозбудованому корпусі з новітнім обладнанням працюють кращі лікарі, які пройшли навчання та стажування у кращих закладах світу. Та й прості громадяни стали більш захищеними в плані здоров’я.  Кожен бажаючий може придбати діагностику організму у вигляді годинника.

Комп’ютерні технології досягли значного прогресу у вигляді проекційних клавіатур та моніторів товщиною 2мм, ноутбуків, що складаються вчетверо, а мобільні телефони наділені функцією синхронного перекладу. Можна дзвонити у будь-яку країну і розуміти один-одного.

Паперові гроші практично не використовують у звичному вигляді, їх замінили електронними

На реконструйованому стадіоні проводяться змагання республіканського масштабу та виступають зірки естради.

На цьому екскурсія по Нововолинську-2031 закінчується.  А судити про те Європа чи не зовсім будете Ви, шановні читачі.

Я ще хотіла б почути думку сторонньої людини і звернулася до відомої людини в нашому місті, яка згодилася на інтерв’ю за умови нерозголошення його імені. Я погодилася.

-          Давайте пофантазуємо на тему майбутнього, яким ви його бачите?

-          Насамперед хотілось бачити набагато більше усміхнених та щасливих людей. Так як я являюсь чиновником то не хочеться бачити такого явища як корупція, хабарництво. Також щоб у новому уряді було більше ініціативної молоді.

-          А яким бачите технічний процес?

-          Думаю, що за такий період часу багато що зміниться. Автоматизується виробництво з притоком інвестицій, можливо відкриються підприємства такого профілю якого у нас ще не було. І взагалі будемо з оптимізмом дивитись у майбутнє, хоча теперішня ситуація у світі дещо насторожує. Але будемо оптимістами.

-          Дякую вам за відверту розмову.

***

Лисовець Наталія

Звичайно, коли ставити питання, яким буде Нововолинськ у 2031 р., потрібно звернутися не тільки до своєї уяви, а й до історії нашого міста. Останнім часом невеличкий край на Волині стрімко почав зростати в економічному і політичному розвитку: все більше розвивається приватне підприємництво, з’являються нові робочі місця, закордонний капітал.

Щоб стандартно не уявляти наше місто з літаючими машинами, служниками – роботами або ж серйозними бізнес – людьми, про яких можна переглянути будь – який голлівудський фільм, просто опишемо, що реально може змінитися за двадцять років. Нам здається, що це невеликий проміжок часу і великих змін не буде, але історія може сказати зовсім інше. Наприклад:

двадцять років назад жоден українець не міг уявити Україну без СРСР, хоча за один рік уже гордо промовляв, що я – українець. Можливо, у 2031 р. ми сміливо будемо казати : “Я – європеєць!”. Хоча на даний момент гарантії, що Європа з радістю прийме Україну не має.

Тепер можна трішки помріяти, але про реальний Нововолинськ 2031. Що ж буде через двадцять років? Цим питанням варто перейнятися кожному. Наприклад, мої уявлення доволі реалістичні. Мером нашого міста буде обрана жінка, яка розвіє міф про те, що “ українські леді” не можуть керувати міськими органами влади. Наше місто збільшить свою територію і населення. Жителі зможуть зайнятися фермерством – і збільшиться обсяг виробництва натуральних продуктів. Люди стануть ближчими до культури : різні виставки картин художників, активно-громадські акції, щоб у нас з’явилося бажання пізнати мистецтво. Також своя міська професійна театральна трупа, яка б виховувала любов до прекрасного в підростаючого покоління, відкриється невеликий зоопарк, аквапарк і Диснейленд. А ще щоб ми мали чисту екологію, повагу до природи й автомобілі, які не забруднюють повітря. І звичайно, роботи-двірники, які будуть доглядати за чистотою довкілля.

На жаль, прогнози експертів щодо нашого майбутнього доволі песимістичні : 2012 року кінець світу, економіка піде вниз, економічна криза затягне увесь світ і так далі. Я вважаю, що на такі прогнози не варто звертати уваги, а просто будувати своє майбутнє і дивитись уперед.

Інтервю

Наше життя змінюється з кожним днем і для нас це звичайне явище. Ми можемо сказати. Що буде завтра, через тиждень, місяць, а от що буде через двадцять років? В цей момент у кожного з’являються свої уявлення про майбутнє, при чому доволі різні. А ось особисто я вирішила дізнатися яким наше майбутнє уявляє директор ЗОШ № 4 ,учитель української мови і літератури Дацюк Марія Іванівна.

Скажіть, будь ласка, ви вірите, що наша країна буде в Євросоюзі?

Безперечно!

А чому ви так вважаєте?

Це думка демократичних країн Європи, що працюють разом для поліпшення життя своїх громадян та життєвого рівня населення.

Як ви вважаєте, життя нововолинців за останні двадцять років змінилося в кращу чи гіршу сторону ?

Певні зміни відбулися, не можу стверджувати, на жаль, що лише позитивні. Місто наше набирає сучасного вигляду, завдяки праці і влади,і місцевій громаді, яка старанно дбає про наше довкілля, тому Нововолинськ посідає гідне місце серед кращих у держав. Але з’являються почуття гіркоти, коли необдумані закони чи рішення уряду і щодо освіти, і охорони здоров’я, і працевлаштування, і працевлаштування випускників нових закладів усіх рівнів акредитацій. Це безперечно стосується нововолинців, котрі змушені блукати світом в пошуках роботи. Адже ми живемо в відкритому соціумі, бачимо значні зміни в розвитку економіки європейських держав, у зростанні рівня населення,дієвість  усіх верств, а не декларативність законодавства. Аргументом щодо необхідності вибору мною державою європейського шляху завтрашнього розвитку є сучасна Польща, котра демонструє високі життєві стандарти, рівень пенсійного забезпечення, охорони здоров’я й турботи про довкілля та інше.

А як щодо змін Вашого життя?

Як стверджує Х. Гонзалес: “Пізнавати світ подорожуючи – це найкраща розвага, яку людина може собі дозволити ”. Побувала в містах європейських країнах, народи яких заради спільного стабільного розвитку об’єдналися в єдину родину.

На вашу думку, життя жителів Нововолинська через двадцять років покращиться чи погіршиться?

Звісно покращиться. Адже нинішнє молоде покоління незалежної України, маючи сформоване святе почуття – людської гідності та національність, – зробить свідомий вибір, аби бути повноправним членом європейської спільноти.

Це пов’язано з тим, що Україну все-таки приймуть в Євросою

Ні. Кожному громадянину України треба бути господарем на своїй землі, дбати про неї, берегти й примножувати надбане працею багатьох поколінь, Бо найщасливішою людина є на батьківській землі.

А яке ваше ставлення до прогнозів статистів? Чи вірите їхнім підрахункам?

Скептичне, оскільки ці люди аналізують  дані з різних джерел , а вони часто з того самого питання різні, тому я не вірю будь – яким прогнозам щодо майбутнього.

Яким ви уявляєте Нововолинськ 2031?

Прямую бульваром Шевченка, широкими вулицями чи майданами міста – усюди звучить державна літературна мова, багато працюють фонтани, алеї засаджені квітами, місто світиться від своєї краси. Біля пам’ятника Т. Шевченка зупинилися групи туристів із Америки та країн Європи.

***

Андрій СОРОКА,

газета «Нововолинськ»

Нововолинськ 2031:Європа чи не зовсім?

Насправді тема євроінтеграції України доволі складна. Тим паче, коли говорити про неї у двадцятирічній перспективі. Тим паче, коли мова йдеться про наше маленьке прикордонне містечко. Я би навіть сказав,що ця тема суголосна футурології. Проте саме тому вона дає змогу якимось суто інтуїтивним, намацальним шляхом  спробувати окреслити  чи принаймні домислити майбутні перспективи і загрози розвитку Нововолинська.

Як говорити про євроінтеграцію міста чи його ідентифікацію як європейського, коли досі достеменно невідомо який же курс розвитку має наша держава: прозахідний чи просхідний? Кожен новий уряд робить реверанси на обидві сторони і робить це так невдало, що і у Європі, і у Росії нас сприймають  скорше як політичних прохачів, а не як рівноцінних партнерів. В таких умовах важко визначати довгострокові пріоритети, проте це не означає, що від стратегічного планування треба відмовитися.

Навпаки, саме невеликі міста мають шанс самостійно (за допомогою їхніх мерів, депутатів, громадських об’єднань тощо) визначати вектори власного розвитку. Так сталося наприклад у Калуші Івано-Франківської області, де владі за останні п’ять років вдалося збільшити бюджет свого населеного пункту в чотири рази і відповідно спрямувати ці кошти  не тільки на вирішення нагальних потреб, але й на розвиток міста. А ми все ще хвалимося щорічним виконанням бюджету. Пріоритетом (принаймні довгостроковим) має стати збільшення надходжень до міської казни, запровадження і підтримка новий інноваційних методів залучення позабюджетних коштів, проведення заходів зі створення інвестиційного клімату, потужна промоція регіону і тому подібне. Так робить і сусідня з нами Польща. Саме тому вони – Європа, а ми наразі – буферна держава «between Poland and Russia».

Як на мене, основна проблема створення «європейського Нововолинська» – кадрова. Постійний відтік молодих спеціалістів та старіння керівного складу змушує поставити під сумнів можливість запровадження швидких змін. У Голландії десять років може тривати побудова однієї нової дороги.  В Україні мова про нові дороги іще і не йдеться, але от інфраструктурні проекти часто тривають кілька років, а за відсутності чіткої стратегії – ще більше. Відповідно втілити у життя можна лише певну частину запланованого. Бажано, аби це були і заходи на задоволення нагальних потреб мешканців, і заходи з розвитку території. То чи можемо ми плекати надії, що через два десятиліття жити нововолинцям стане краще? Можемо. Проте вони мають бути підкріплені чіткою стратегією дій. Тільки тоді ці надії не будуть черговим розчаруванням.

Мова йде про написання громадськістю, владою та бізнесом спільного  документу, який містить стратегічні напрями розвитку міста: бачення, мету, стратегічні і тактичні цілі, операційні задачі, бюджет.  Це означає, що, наприклад, на термін у двадцять років виписуються усі можливі до проведення заходи,котрі досягають намічених громадою пріоритетів. Сюди вписується коли буде побудована дорога, що сполучить мікрорайони 15-ий та Шахтарський, коли відбудуться конкретні лобістські заходи із побудови пункту перетину українсько-польського кордону Кречів-Крилув, коли буде створена молодіжна бібліотека з базами он-лайн та безкоштовним доступом до Інтернету тощо. Ці та інші заходи дадуть змогу чесно визнати, що Нововолинськ – європейське місто або хоча б ще не зовсім європейське, але уже на півдорозі до нього. Інакше ми так і будемо щороку чути,що ми Європа, бо у місті бруківка покладена на центральних вулицях та магазини будуються.

Звісно, стратегія стане відривним календарем і для місцевих політиків. Адже видатки на кожен рік будуть заплановані заздалегідь і потрібна неабияка наполегливість та креативність, аби віднайти необхідні кошти та використати їх за призначенням і вчасно. Проте це зменшить кількість передвиборчих маніпуляцій з обіцянками раю тут і вже. Цілком можливо, що й депутатський корпус наповниться не стільки бізнесменами, політичними пропагандистами та бюджетниками, які тримаються за посади, скільки дієвими реформаторами усіх сфер містоуправління.

Я думаю, що влада, яка ініціює створення нововолинською громадою стратегії розвитку міста і буде забезпечувати її дотримання, звершить велику для всіх нас справу. Це і мусить стати першим кроком Нововолинська до Європи.

Коментарі закриті.