Питання вікторини

1. Перший російський цар — наполовину українець. Син Василя III (з династії Рюриковичів) та українки Олени Глинської. Її рід бере початок із Глинська (сьогодні — Золотоноша, що на Черкащині).

При його правлінні скликали Великі земські собори, реформували управління, зокрема й суд, запровадили оприччину. Відзначався особливою жорстокістю. Найвизначнішим його кроком вважають заснування першої друкарні у Москві. Назвіть цю особу.

2. Українка, що правила Османською імперією. Несправедливо забута в зеніті слави ще однієї бранки — Роксолани.

Одна з перших дружин турецьких володарів удостоєна мавзолею у Стамбулі. Поневолену у дванадцятирічному віці, її взяв султан Ібрагім І. Маючи п’ятнадцять літ, народила Мехмеда IV, який вів успішні війни з Німеччиною, завоював Польщу і приєднав до імперії весь Крит. Зазнав поразки лише при облозі Відня.

Намагалася стримати ворожу політику турків щодо України. Назвіть її ім’я.

3. Він – засновник столиці Бразилії — Ріо-де-Жанейро.

Народився на Тернопільщині. Був вигнаний із Польщі, переселився до Голландії. Дослужився до звання гене-рала. Прославився як експерт у галузі військової інженерії та артилерії. Командував голландськими військами у Бразилії та Аргентині.

Заснував поселення, яке згодом розрослось у велике місто — Ріо-де-Жанейро. Назвіть його.

4. Цар Грузії. Правнук українця Володимира Мономаха. Син Андрія Боголюбського. Перший чоловік грузинської цариці Тамари. Про кого йде мова?

5. Ватажок селянської війни у Росії. Народився в козачій малоросійській Зимовійській станиці. Донський козак. Говорив українською мовою.

Одружився з українкою — Софією Недюжевою, що була родом із сусідньої козацької станиці.

Зумів об’єднати незадоволених козаків, яким погрожували обмежити волю, та селян. Хто він?

6. Вона – заступник держсекретаря США з глобальних питань. Одна з найавторитетніших знавців української та ро¬сійської проблематики.

Випускниця Джорджтаунського та Гарвардського університетів. Часто відвідує з дипмісіями Україну.

Її батько Лев (нащадок українських емігрантів) — теж відома постать в американському політикумі, очолював свого часу Український конгресовий комітет Америки. Хто вона?

7. Перший професійний український контррозвідник, керівник контррозвідки Гетьманату Богдана Хмельницько-го. Чигиринський городовий отаман. Про кого йде мова?

8. Прем’єр-міністр Франції не раз казав, що він — син емігранта з України (його батько родом із Хмельниччини).

Почавши свою діяльність робітником, у 1984 році став міністром економіки, фінансів та бюджету, а згодом і прем’єром.

Кажуть, що саме завдяки його діям Франція змогла налагодити економічний ривок. Назвіть його.

9. Він – автор гімну Ізраїлю. Уродженець Золочева — неабияка видатна персона для держави Ізраїль.

У 1876 році написав вірш “Наша надія”, який згодом став гімном однієї з організацій, а потім усього сіоністського руху. З постанням держави Ізраїль ця пісня стала національним гімном.

Помер у Нью-Йо¬рку, а його прах перевезли до Єрусалима. Хто він?

10. Письменник зі світовим ім’ям, геній літератури, має українське коріння. Батько — Михайло — народився в селі Війтівці, що на Вінниччині. Старожили розповідали, що його дідусь був священиком. Про якого письменника йдеться?

11. Відомий француз українського походження — кінорежисер, сценарист, ак¬тор і продюсер. Прославився фільмом “І Бог створив жінку”, де зіграла його майбутня дружина Брижит Бардо.

12. Найвідоміший єврейський письменник, драматург і просвітник, основоположник літератури мовою їдиш. Уродженець Переяслава, що під Києвом.

З 1883 року писав винятково мовою їдиш. Перший з єврейських письменників почав творити цією мовою і книжки для дітей.

Критики називали його “єврейським Марком Твеном” за схожість стилів і любов до дітей.

13. Найвизначніша українська астронавтка у США. Батьки — родом з України. Перший космічний політ здійснила у 1978 році. Друга в історії США жінка-астронавт.

Загинула під час старту шатла “Челенджер”. На її честь названо кратер на Місяці.

14. Ця знаменита голлівудська актриса не приховує свого українського коріння. І навіть ним пишається.

Народилась у Києві, кілька років тому вперше приїжджала на батьківщину. Мати — актриса Галина Логінова.

Створила фонд допомоги українським дітям.

15. Принцеса Таїланду, дружина сіамського принца Чакрабона.

Історики достеменно не знають, де саме народилася Катерина. Вагаються між Києвом та Луцьком.

Зі своїм майбутнім іменитим чоловіком познайомилася у світському салоні в Москві, їй тоді було 19. Принц Чакрабон освідчився їй на очах у працівників госпіталю (вона працювала медсестрою), приїхавши туди в ка¬реті з королівськими гербами.

16. Знаменитий голлівудський режисер, автор фільмів “Список Шиндлера”, “Врятувати рядового Раяна”, “Штуч-ний інтелект”, “Мюнхен”. Має українське коріння — бабусі та дідусі і по маминій, і по батьковій лінії родом з України. Десь з-під Одеси.

17.Лауреат Нобелівської премії в галузі імунології. Людина, що першою у світі довела корисність кисломолочних бактерій. Народився у селі Іванівка, що неподалік Харкова.

18. Геніальний драматург, його п’єси досі на перших позиціях за популярністю у театрах світу.

Батько письменника — Павло — жив у селі Вовча Балка на Харківщині. А бабуся, в якої письменник часто гос-тював, розмовляла українською мовою. Звідси у творах класика так багато українізмів.

19. Винахідник атомної бомби, лауреат Нобелівської премії. Виходець із містечка Романів (тепер Польща).

До Америки він потрапив відразу після народження. У юному віці опублікував статтю про те, як власноруч можна зробити конденсатор. Далі були значно серйозніші винаходи, а ще далі — найпрестижніша премія світу.

20. Він видатний син України, народився в Києві, хоча став відомий як «французький хореограф». Ця людина відновила славу французького балету. За 26 років роботи в «Гранд Опері» він виховав одинадцять зірок балету. Він автор двох десятків книг про балет. На його честь з 1994 року проводиться щорічний Міжнародний конкурс артистів балету і Міжнародний фестиваль.

21. Поручник французької армії, маршал Франції.

Син гетьмана, здійснював дипломатичні місії у Скандинавії, Малій Азії, Греції та Україні. Нагороджений орденами Шведського Меча та Білого Орла Речі Посполитої.

Потай виношував план звільнення України з-під російського іга.

22. Дружина турецького султана Махмуда II. Ще одна українка з долею Роксолани. її вважають найбільшим меценатом країни. За її посередництва побудовано лікарні та школи.

Її син став першим правителем імперії, який відвідував театр, дивився балет. Саме за часів його правління засно-вано першу місцеву газету.

Період правління українки та її на¬щадка став часом великого культурного піднесення.

23. Перший в Україні та Росії спеціаліст із бальзамування. Засновник ангіохірургії, родоначальник топографічної анатомії. Основоположник наукової урології. Автор всесвітньо відомих атласів з анатомії та хірургії.

Шанувальником великого українського медика був і Тарас Шевченко.

24. Перша жінка – офіцер у російській армії.

Дочка російського гусарського офіцера Андрія та українки Надії за своє життя створила справжній подвиг. Не-ймовірно, але жінці довгий період вда¬валося воювати у складі козацького полку, переодягнувшись у чоловіче вбрання і назвавшись Олександром Васильовичем Соколовим.

Імператор особисто нагородив її Георгіївським хрестом.

25. Ще один Нобелівський лауреат, якого удостоєно премії за дослідження в галузі ядерної фізики.

Уродженець міста Дубровиця, що в Україні. Навчався у престижних європейських закладах. Зрештою, став нау-ковцем Європейського центру ядерних досліджень.

1992 року здобуває Нобелівську премію за “відкриття і створення детекторів часток, зокрема багатопровідної пропорційної камери”.

26. Перший українець, який пройшов шляхами Ісуса Христа і залишив детальний опис подорожі.

Працю ігумена Чернігівського монастиря “Житіє і ходіння ,,,, Руської землі ігумена” дослідники називають науковою.

Нині туристам, котрі відвідують Палестину, цей твір у сучасній інтерпретації продають як путівник.

27. Єпископ Шанхайський, Брюссельсько-Паризький, Сан-Франциський — усе це сани українця, який народився на Харківщині.

Його відправили до Китаю. Українця пригадують ще й як людину, що харчувалася один раз на день і спала сидячи.

Сприяв будівництву багатьох культових споруд за кордоном. Похований у Сан-Франциско, біля його усипальниці досі відбуваються дива зцілення. Проголошений святим.

28. Один із найкращих світових танцюристів балету народився у Києві. За честь потанцювати з ним мали найкращі балерини XX століття. Для нього писали музику Стравинський, Равель, Дебюссі.

Його називають тим реформатором, який зумів поєднати класичну і сучасну методики танцю.

Жив у Швейцарії, Угорщині, Австрії. Помер у Лондоні.

29. Батько акушерства України та Росії.

Його наукова праця “Мистецтво повивання, або Наука про бабське діло” стала настільною для багатьох поколінь акушерів. Минуло багато літ, але й досі актуальний винахід науковця — акушерські кліщі.

А народився медик у селі Веприк, що на Полтавщині. Освіту здобув удома від батька-священика, згодом закінчив Києво-Могилянську академію і Петербурзьку госпітальну школу.

30. Продюсер кіношедевра всіх часів “Віднесених вітром” — син відомого продюсера, уродженця Києва, який емігрував до Америки.

Працював на керівних посадах у найбільших американських кіностудіях. У 1933 році дебютувала сповнена спец-ефектів стрічка “Кінг-Конг”, яка принесла українцю шалений успіх.

Далі були фільми з участю найвідоміших голлівудських зірок, зокрема Грети Гарбо.

31. Володар “Оскара” за ролі ковбоїв у голлівудських фільмах має тернопіль¬ське коріння.

Батьки майбутнього актора, Іван та Ганна, приїхали у США з села Івано-Золоте. Під час війни зірка “посадила” голос, який потім став його візйтівкою.

Чотири рази був номінований на “Оскара”, але отримав його лише раз. Його послідовником американські кіно-аналітики називають Клінта Іствуда.

32. Геніальний художник-панораміст — родом з Одеси. Тут жила його сім’я — французькі комерсанти, що успішно провадили свій бізнес в Україні.

Автор серії картин про Кавказьку війну, Бородінську битву, оборону Севастополя. Учасник численних світових художніх виставок. Лауреат багатьох нагород за найкраще відтворення баталій.

3 1912 року переїхав до Мюнхена, де й помер.

33. Визначний український художник-реаліст. Родом із Чугуєва на Харківщині. Довгий час розписував церкви, знищені війною в Україні. Пізніше взявся за побутові картини і портрети.

Несправедливо вважається винятково російським художником. Про це свідчить і тематика його картин. У своїх творах часто піднімає національні теми. Зокрема козацьку.

Після революції не бажав жити в радянській Росії й залишився у своєму маєтку в Фінляндії, де й помер.

34. Голлівудська зірка — найкрасивіша жінка Америки. Донька українських емігрантів Марії та Миколи.

Вже у 8 років дебютувала в кіно. Завдяки заробіткам маленької зірки жила вся сім’я українських переселенців. Найвідоміший фільм з участю українки — “Вестсайдська історія”. У ніч з 29 на З0 листопада 1981 року її знайшли мертвою в прибережних водах Лос-Анджелеса.

35. Перший дослідник геології України, а згодом Аргентини. Народився в селі Жовтанці під Львовом. Відслужив у австрійській армії і поринув у дослідження геології.

Перший склав карту Південного Полісся (1934 р.) і дав загальний геологічний огляд України. Видав книгу “Географія України і суміжних земель”, де в малюнках та схемах розглядається тектоніка України.

Згодом емігрував до Аргентини, яку теж досліджував як геолог.

36. Геніальний конструктор 17 базових літаків та 18 наднадійних гелікоптерів. Засновник імперії авіабудування. Уродженець Києва, українець, син професора університету. На його апаратах нині літають президенти США.

37. Найвідоміший канадський хокеїст русинсько-українського походження (його коріння – на Лемківщині).

38. Батько попарту, великий епатажник та майстер «робити мистецтво зі сміття». працював в широкому спектрі носіїв – живопис, фотографія, малюнок, скульптура. був дуже плідний режисер. Йому належить вислів: „Я – людина нізвідки”. Народився у Пітсбурзі, виходець з русинсько-українського середовища Словаччини.

39. Уродженець Полтавщини. Автор протонно-нейтронної моделі ядра атома, яку ви неодмінно вчили у школі, людина, яка виправила помилки Резерфорда та Гейзенберга. В числі його учнів, зокрема, Курчатов.

У 1929–31 роках він завідуючий теоретичним відділом Українського фізико-технічного інституту у Харкові, професор Харківського університету. 1940–41 роки – працював завідуючим кафедрою теоретичної фізики Київського університету. Далі жив і працював за межами України.

40. Німецькомовний письменник, уродженець Львова, який сам себе називав «русином». Чимало його відомих творів не лишень тематично, а й назвами пов’язано з Україною. Згадаймо хоча б «Жіночі образки з Галичини», «Дон Жуана з Коломиї», «Галицькі історії», «Рай на Дністрі», «Гайдамаки», «Криваве весілля в Києві». Він, за словами сучасників, був «національним поетом Галичини».

Він блискуче знав українську мову, бо ж зростав в україномовному середовищі і розмовляв нею у побуті, ба, за власним визнанням, пишучи німецькою, думав українською. Засновник специфічного напряму у мистецтві та психології.

41. Людина №2 після Корольова у космонавтиці радянської доби, одесит, завжди підкреслював в анкетах – «українець», вчений-фізик, конструктор.

Двигуни, створені у його КБ, підняли у космос перший штучний супутник Землі, першу автоматичну наукову станцію, що сягнула Місяця, першу пілотовану орбітальну станцію «Салют», першу автоматичну станцію, що здійснила м‘яку посадку на поверхню Марса, зрештою, унікальний орбітальний літак «Буран».

Заповів розвіяти його прах над Марсом. Цей заповіт залишився невиконаним.

42. Живе поза Україною, видає книги російською і англійською мовами, виступає з публічними лекціями практично у всіх європейських країнах, але для котрої в‘їзд до України, звідки походить його рід, досі неможливий.

Докорінно змінив бачення Другої світової війни, ролі в ній Радянського Союзу та власне України.

43. Уродженець Полтавщини. Вивів основні рівняння руху ракети, обґрунтував оптимальний спосіб польоту на Місяць та повернення на Землю, розробив теорію створення і функціонування багатоступінчастої ракети і міжпланетних проміжних баз, використання сонячного світла та гравітаційного поля небесних тіл для розгону ракети, а також енергозабезпечення Землі, застосування шлюзу і скафандра для виходу у відкритий космос, зрештою, використання як палива космічних ракет водневих з‘єднань деяких металів і металоїдів, зокрема бороводню.

44. Троє братів. У вимушеній еміграції з початку 1920-х років.

Перший – науковець-механік, який зробив великий внесок у теоретичну та прикладну механіку, один із батьків сучасної урбаністичної цивілізації. У США його називають батьком сучасної американської механіки.

Другий – інженер-будівельник, архітектор, один із батьків українського модерну. Член Центральної Ради, міністр шляхів сполучення УНР. Загалом ним спроектовано і збудовано від Грузії до Аргентини понад 400 різноманітних споруд та архітектурних комплексів.

Третій – агроном, професор Мічиганського і Стенфордського університетів, був радником із сільського господарства команди президента Рузвельта у часи «нового курсу», власне, один з творців концепції розвитку ринкового індустріалізованого сільськогосподарського виробництва під егідою держави.

45. Син не пошлюбленої матері, наймички з Полтавщини. Один з найвидатніших дитячих письменників світу. І не лише дитячий письменник, а і «дорослий» літературознавець, перекладач, літературний критик, мемуарист та педагог у найширшому розумінні цього слова. Назвіть його прізвище та псевдонім.

46. Львів`янин, театральний режисер, знімав кіно, телефільми, телевистави. За радянського часу працював у театрах Москви, Ленінграда, Саратова, Казані, Куйбишева, Горького, Риги, Вільнюса. З 1991 року – головний режисер і художній керівник театру у Москві. Режисер понад 200 вистав.

Завжди наголошував, що він – українець, часом демонстративно.

47. Художниця, сценограф, одна з фундаторок Української академії мистецтв у 1918 році, ініціаторка і організаторка першого Всеукраїнського з`їзду діячів культурних організацій. А водночас – колежанка Леже, Матісса, Пікассо.

У вимушеній еміграції її творчість пронизана українськими мотивами.

48. Подружжя. Вивели у США однонасінневі сорти цукрового буряка, які спричинили справжній переворот у цукровій промисловості.

49. Винайшов 1812 року рамковий вулик, а також створив першу у світі школу пасічників і дослідної станції та розведення медоносних рослин.

50. 1868 року агроном за освітою продемонстрував на жнивному полі невідому машину. За кордоном подібну машину виготовили і випробували в першу у США щойно через 11 років після того. Там її назвали звичайним для нас словом «комбайн».

51. Автором створення «живої фотографії», тобто кінокамери -  кінетоскопа, як його спочатку називали є українець, котрий народився на Харківщині. Він маже на два роки раніше французів братів Люмєрів продемонстрував свій апарат – 9 січня 1894 на ІХ зїзді російських природодослідників на очах видатних учених. Саме цю дату слід вважати днем народження кінематографа , адже тоді вперше на екрані рухалися люди!

52. 26 червня 1928 року в Ташкенті відбулася демонстрація винаходу сина видатного українського поета. На відстань без проводів – через радіо зв’язок – уперше в світі передали рухове електронне зображення. До речі в американці й досі визнають цей винахід предтечею сучасного телебачення.

53. Обіймав чільні урядові пости в Канаді, зокрема був федеральним міністром енергетики й технології, міністром юстиції, а потім королева Великої Британії призначила його 24 – м генерал – губернатором Канади.

54. Відомий фізик та хімік. Перший українець, який отримав високу посаду у Білому домі. Він став радником американського президента Ейзенгавера з науки.

55. Консультант з економіки американського президента Дуайта Ейзенгавера та радник президента Річарда Ніксона. Народився у Станіславі (Івано – Франківську). Очолював федеральне резервне управління США (по – нашому Нацбанк). Крім того, він впродовж десяти літ був президентом Національного бюро економічних досліджень.

56. Відомий економіст – уродженець Харкова. За відкриття економічних законів 1971 року удостоєний Нобелівської премії. Серед іншого харків’янин простежив довгі хвилі економічного розвитку, що і увійшли в науку як цикл його імені. Є у світовій науці і закон його імені, який вказує, що в перші десять років розвитку нерівність розподілі доходів різко зростає, а потім проявляється тенденція до вирівнювання.

57. Уродженець Тернопільщини. Один з авторитетних світових економістів, багаторічний директор Міжнародного інституту менеджменту у Женеві. За його участі засновано Всесвітній форум у Давосі, куди щороку з’їжджаються перші особи світового бізнесу та політики.

58. Американський українець, з 1964 року, він був відповідальним за підготовку всіх систем космічної програми «Аполлон». Президент США Рональд Рейган призначив його у квітні 1986–го керівником стратегічної оборонир.

59. Народився на Тернопільщині і був одним із головних творців американських ракет «Трайдент». У перекладі українською це слово означає «тризуб».

60. Керував у США пошуком і створенням перших супутників зв’язку, очолюючи з 1960 року на доручення президента Кеннеді корпорацію супутникового зв’язку. І коли 7 квітня 1965 року в США запустили перший супутник зв’язку, то син українського переселенця з Чорткова став національним героєм цієї країни.

За спонсорської підтримки мережі магазинів Супер

(Директор Ільницька Наталія Іванівна).

Голова МО ВГО УНР Семікін В.В.         Завідувач кабінету історії України НЕМК Яворський М.О.

Один коментар до “Питання вікторини”

  1. Васьковський Павло коментує:

    Чудові питання з історії