КВІТЕНЬ 1989 Р. – 30-та РІЧНИЦЯ ПІДНЯТТЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ПРАПОРА НАД НОВОВОЛИНСЬКОМ

До 30-тої річниці синьо-жовтого прапора над Нововолинськом

2 березня 1989 р. на ВО «Оснастка» нова генерація технічної інтелігенції створила на зросійщеному підприємстві Товариство української мови імені Тараса Шевченка. Ідейним організатором ТУМ був редактор заводської багатотиражки «Робітничий голос» Володимир Чайковський. Щоб уберегти його від розправи з боку партійних органів, формально ТУМ очолив Федір Свідерський, інженер-технолог, з березня 1990 р. – народний депутат УРСР.

Паралельно серед національно усвідомлених працівників «Оснастки» йшов процес розуміння того, що Радянський Союз, виражаючись мовою фізиків-ядерників, наближався до періоду напіврозпаду. Зі спогадів у 2009 р. Михайла Базилицького, першопіднімача синьо-жовтого прапора:

- «Найперше ми повісили біле полотнище над трубою котельні,щоб подивитись, як реагує влада. Відразу заводські служби заворушилися, але потім вирішили, що це щось несерйозне, наказали зняти його. Потім ми повісили «жовто-блакитний» прапор над трубою котельні, встановлював його Микола Сорока, я був «громовідводом» в цій справі. Оскільки ніхто із заводчан не хотів приймати участь у знятті прапора, працівники КДБ знайшли людину зі сторони, яка і зняла прапор за 250 крб. Через кілька днів ми повторно вчепили стяг, сходи на трубі намазали солідолом, щоб ніхто не ліз знімати наш прапор. І буде він там висіти, вивітрюючись і витріпуючись поки не стане державним на початку 1992 р. Потім я помітив, що за мною стежать відповідні служби. Робітників з котельні викликали в міліцію в робочий час, заставляли доносити. Хоч я не був видним революціонером, проте за мною був контроль особливого відділу».

Але «процес пішов», виражаючись мовою Михайла Горбачова. 27 липня 1989 р. у конференц-залі ВО «Оснастка» відбулася установча конференція зі створення виробничого осередку НРУ за перебудову.

Зосим Колбун

Теґи: , , ,

Коментарі закриті.